Bölüm Hakkında

Sosyoloji toplumsal yaşamı, toplumsal değişmeyi ve insan davranışlarının toplumsal neden ve sonuçlarını siyasetten teknolojiye, ekonomiden kent hayatına, kültür ve medyadan dine kadar çok boyutlu ve sistematik olarak incelemektedir.

Sosyoloji Bölümü mezunları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Belediyeler, eğitim kurumları, medya danışmanlığı ve gazetecilik, araştırma geliştirme kuruluşları, insan kaynakları, halkla ilişkiler uzmanlığı, aile danışmanlığı, gibi kurum ve alanlarda istihdam edilmektedirler.

Samsun Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü 2020 yılı itibarıyla kurulmuştur. 2020-2021 akademik yılında öğrenci alımı yapacak olan Sosyoloji Bölümünün kontenjanı 40 öğrencidir, EA puan türünden tercih yapılmaktadır ve II. öğretimi bulunmamaktadır. Bölüm müfredat programında alan derslerinin yanı sıra felsefe, psikoloji, mantık, istatistik, iktisat, hukuk ve benzeri farklı disiplinlerden zorunlu ya da seçmeli dersler de yer almaktadır. Çift anadal programı ile öğrencilerimiz fakültemiz bünyesindeki diğer bölümlerden herhangi birisinden ikinci diploma alma fırsatına sahiptirler.

Öğrencilerimiz lisans süresi boyunca alacakları Akademik İngilizce dersleri sayesinde İngilizce konuşma ve anlama düzeylerini artırmış olacaklardır.

Bölümümüzün akademik kadrosunda 1 Profesör, 3 Doçent, 3 Doktor öğretim üyesi ve 2 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

 

Aday Öğrenci

Canlı Destek